Cisco Support Community
cancel
Showing results for 
Search instead for 
Did you mean: 

Kabely a Transceivery pro 10Gbit síť

Pojďme se podívat na zoubek 10Gbit síti...

V tomto článku se budu snažit popsat typy kabelů, jejich omezení, vlastnosti a vhodné nasazení.

10GBaseT ( 802.3an)

Tento standart používá klasický Ethernetové kabely, kocovku RJ45 skrze twisted pair kabel. Specifikace kabelu pro 10Gbit musí být minimálně Cat 6A zde můžeme využít celkovou délku kabelu do 100m (včetně patch kabelu). Cat 6A metalického kabelu je specifikována do frekvence 500 MHz. Pro 10Gbit můžeme použít i kabel Cat 6 tento kabel je ovšem do frekvence 250 MHz a proto maximální celková delka kabelu může být pouze 55m.

Cat6A

10GBase-CX4 (802.3ak)

Toto byl jeden z prvních standartních metalických 10Gbit kabelů uveden v roce 2004. Jedná se o metalický kabel, který používá konektor InfinBand a délka je omezena na 10m až 15m. K dispozici jsou zesílené verze tohoto kabelu, tzv. "aktivní" a jejich vzdálenost je až k 30m délky.

CX4 / InfiniBand Cables

10GBase-KX4 (802.3ap)

V tomto případě se jednalo o tzv. “Backplane Ethernet” určený především pro Blade-Center chassis. Norma byla navržena na délku cca 1m.

Broadcom 57711 Mezzanine Card

10GBase-SR (802.3ae)

Běžný 10Gbit pro optické kabely snačený jako "Short Ranges (SR)" tedy krátké vzdálenosti, využívám multimódový kabel. Délky jsou limitovány použitým kabelem.

  • FDDI grade 62.5 Micron vzdálenost 26m

  • OM1 62.5 multimode vzdálenost 33 meters

  • OM2 50 micron vzdálenost 82 meters

  • OM3 50 micron vzdálenost 300 meters

  • OM4 50 micron vzdálenost 400 meters
    OM3 and OM4 are typically structured cabling

10GBase –SR je typicky dostupné jako SFP+ (Small Form factor Pluggable) nebo XENPAK

XENPAK

SFP / SFP+

10GBase-LR

Jedná se o "Long Range (LR)" tedy dlouhé vzdálenosti, používají laser 1310nm na singlemódovém vlákně. Jsou navrženy tak aby podporovaly délky až 10km, ale je známo, že dosáhnou až 25km bez ztráty dat. Dostupné jako SFP+  nebo XENPAK.

10GBase-LRM

Tyto moduly jsou "Long Reach Multimode" tedy dlouhé vzdálenosti ale přes multimódový kabel, používají také laser 1310nm. Délka je navržena až na 220m. Dostupné jako SFP+  nebo XENPAK.

10GBase-LX4

LX4 podporuje délky až do 300m na standardní kabeláží FDDI třídy multimódu, stejně jako nad OM1, OM2, OM3 a. Přes singlemód vlákno, rozsah může být až 10km. Výhodou konektoru LX4 byla schopnost podporovat jak singlemód a multimód vlákno s jedním modulem. Nicméně dnes již zastaralé řešení. Provedení pouze XENPAK.

10GBase-ER

Varianta s prodlouženým dosahem "Extended Reach (ER)"- Musí být použit singlemódový kabel na 1550nm laser. Standartní dosah je 30km ale zpravidla použití do 40km. Dostupné jako SFP+  nebo XENPAK.

10GBase-ZR

Varianta "Extended Reach" ale pro delší vzdálenosti a to až 80km. Dostupné jako SFP+  nebo XENPAK.

 

TwinAX (Direct attached SFP+)

Tento metalický 10Gbit kabel je ve variantě aktivní i pasivní. Jedná se o formát SFP+ kde je napevno metalický kabel, díky tomu je výrobek levnější než klasické optické kabely. Typické délky kabelů jsou od 1m, 3m, 5m, 7m až 10m. Délky na 5m jsou v aktivní formě kabelu.

Twinax

FET-10G

Fabric Extender (FEX) vysílač-přijímač podporuje délky až 100 m na OM3 multimódu. Je podporována pouze z Cisco Nexus 2000 a Cisco - Nexus 5000 a 7000 série - a musí být spárován s jiným FET transceiverem. Nemůžete míchat FET a SR modely, na FET FET. Toto je varianta low-cost pro připojení řady Cisco FEX 2000 na přepínače Nexus. Nemohou být objednány samostatně.

Cisco FET SFP

Veřím, že tyto informace Vám pomůžou vyznat se v označení 10Gbit ethernetu a používaných rozhraní.

Pro detailní informace nahlédněte na Wikipedii

http://en.wikipedia.org/wiki/10-gigabit_Ethernet

 

Tomáš Chott

Version history
Revision #:
1 of 1
Last update:
‎04-03-2014 05:23 PM
Updated by:
 
Labels (1)